V pondělí 12. 9. 2022 bylo po rekonstrukci slavnostně znovuotevřeno Centrum volného času (CVČ).
Zpráva ČTK:
V rondokubistické budově v pražských Dejvicích se otevře Centrum volného času
Praha 12. září (ČTK) – V nově zrekonstruovaných prostorách rondokubistické budovy v pražských Dejvicích se opět otevře Centrum volného času (CVČ). Bude součástí Vyšší odborné školy pedagogické a sociální (VOŠPgS), Střední odborné školy pedagogické (SOŠPg) a Gymnázia v Praze 6. Objekt byl uzavřený od roku 2019. ČTK to dnes při slavnostním otevření budovy sdělil ředitel školy Pavel Žďárský. Rekonstrukci budovy financoval jakožto zřizovatel školy pražský magistrát. Stavební práce stály asi 24 milionů korun.
„Od října se jako první spustí provoz Předškolního klubu Montessori, který je obdobou Centra předškolních dětí některých středisek volného času,“ uvedl Žďárský.
Provoz zahájí klub, kde se s dětmi bude pracovat prostřednictvím principů Montesssori pedagogiky, na začátku října. V Centru volného času se budou konat rovněž třeba odpolední zájmové kroužky pro děti, seniorům bude k dispozici výuka cizích jazyků a opravený objekt bude sloužit rovněž jako středisko odborné praxe žáků a studentů VOŠPgS, SOŠPg a Gymnázia a prostor pro výuku odborných didaktických předmětů.
Podobu úprav objektu navrhlo studio Architektonický atelier ABV, společnost architektů. Rekonstrukci budovy v areálu školy provedli stavebníci firmy Decorum. Ti vyhráli zakázku s nabídkovou cenou 23,6 milionu korun. Během rekonstrukce se cena za stavební práce navýšila na konečných 24,3 milionu Kč, jak je uvedeno ve smluvních dokumentech. Pražský magistrát tendr vypsal v listopadu 2020, kdy cenu za stavební práce předběžně odhadl na 23,8 milionu Kč bez DPH, jak vyplývá z dokumentů k veřejné zakázce.
Budova, v níž Centrum volného času od roku 1994 sídlí, byla před sto lety postavená jako obecní dvojtřídní škola pro obyvatele kolonie domů městských úředníků v Dejvicích. Podle zástupců školy je objekt posledním pozůstatkem této kolonie domů, která stávala na ploše vymezené nynějšími ulicemi Gymnasijní, Kafkova, Banskobystrická a Evropská. Kolonie vznikala v letech 1922 až 1925 a čítala 27 bloků nájemních domů o 113 popisných číslech. Většina domů byla zbořena v sedmdesátých letech minulého století kvůli výstavbě hotelu Diplomat a Automatické telefonní ústředny.
Budova v ulici Gymnasijní je postavená ve slohu rondokubismus. Objekt v Dejvicích byl v roce 2008 navržený na prohlášení za kulturní památku, řízení zatím nebylo zahájeno.